آموزش طراحی قالب دروپال 7 :: قسمت سوم آشنایی با فایل html.tpl.php

آموزش طراحی قالب دروپال را این بار با بررسی فایل html.tpl.php ادامه خواهیم داد.در قسمت های قبل مختصری درباره ی قالب های دروپال و اجزای آن صحبت کردیم . آنچه که وب سایت شما را متمایز خواهد کرد ظاهر آن خواهد بود پس برای داشتن یک قالب دروپالی زیبا ، در این سری از آموزش های طراحی قالب دروپال با ما همراه باشید.

وجود این فایل در قالب دروپال الزامی نیست در واقع اگر ما این فایل رو در قالب خودمون قرار ندیم دروپال از فایل پیشفرض خودش استفاده می کنه ، اما بعضی اوقات نیاز داریم که این فایل رو شخصی سازی کنیم ، بنابراین در این قسمت فایل html.tpl.php رو مورد بررسی قرار می دهیم.

همانطور که می دونید چهارچوب هر صفحه html به صورت زیر تعریف می شه :

<html>
<head>  
 فراخوانی فایل های css و js و همچنین عنوان و متاتگ ها و ...   
</head>  
<body>  
بدنه اصلی قالب  
</body>  
</html>

کار این فایل دقیقا ساختن این ساختار هست ، بعضی مواقع نیاز پیدا می کنیم که یک تکه کد جاوا اسکریپت را در head قالب قرار بدیم بنابراین به این فایل نیاز داریم.

در واقع این فایل علاوه بر فراخوانی فایل های css و js در head  ، فایل page.tpl.php رو در قسمت body فراخوانی می کنه.همانطور که در شکل بالا مشاهده می کنید فایل page.tpl.php زیر مجموع این فایل هست.

بعضی از پارامترهای مهم این فایل :

پارامتر $head : این پارامتر برای فراخوانی متاتگ ها و کلمات کلیدی استفاده می شه که در قسمت head این فایل به صورت زیر استفاده شده  : <?php print $head; ?> در واقع ما این متغیر رو چاپ کرده ایم.

پارامتر $head_title : از این پارامتر برای فراخوانی عنوان سایت استفاده کرده ، این پارمتر هم در head این فایل قرار داره و به صورت زیر تعریف شده  : <title><?php print $head_title; ?></title>

پارامتر $styles : با کمک این پارامتر فایل های css ایی که در فایل info. (در قسمت قبل درباره ی آن صحبت کردیم) تعریف کرده ایم چاپ می شود یا به عبارتی در head سایت فراخوانی می شود.

پارامتر $scripts : این پارامتر هم مشابه پارامتر قبلی هست با این تفاوت که فایل های جاوا اسکریپت رو فراخوانی می کنه.

پارامتر $page : این پارامتر در واقع فایل page.tpl.php رو در قسمت body فراخوانی می کنه.

پارامترهای دیگه ایی هم در این فایل وجود داره ، اما مهمترین اون ها رو در این قسمت بررسی کردیم.برای اینکه این فایل رو به قالب خودتون اضافه کنید کافیه به مسیر زیر برید و این فایل رو در پوشه قالب خودتون کپی کنید.

modules/system/templates/html.tpl.php

در قسمت بعد با یک فایل html که در اختیارتون قرار می دهم ، مطالب گفته شده رو بر روی آن پیاده خواهم کرد.امیدوارم از این قسمت استفاده کرده باشید ، منتظر قسمت بعدی باشید!

 

 

admin
جواد اصغری هستم مدیر سایت مرکز دروپال ایران ، یک طراح که از سال 89 با دروپال کار می کنم به گرافیک علاقه خاصی دارم و سعی می کنم کارهام در این چهارچوب قرار بگیرن
مرکز دروپال ايران

راه های ارتباط با ما

آدرس : دفتر شهریار : شهرک وائین ، بعثت 5 نبش سپیدار 10 پلاک 26

تلفن : 09370977406

ایمیل : drupalcenter.ir@gmail.com

ارتباط با مدیر سایت از طریق تلگرام

logo-samandehi

مرکز دروپال ایران بزرگترین وب سایت  آموزش دروپال در کشور ، در مهر ماه سال 1388 به طور رسمی فعالیت خود را در زمینه وب و دنیای دیجیتال آغاز کرده است. مجموعه مرکز دروپال ایران شامل « آموزش های تصویری » ، « معرفی جدیدترین ماژول ها » ، « ترجمه مقالات دروپالی روز دنیا » ، « طراحی قالب دروپال» و « خبرهای دنیای دروپال» می باشد.این مجموعه به همراه گروه فنی خود و به  پشتوانه کاربران فعال و متعهد ، با  در نظر داشتن چشم اندازی برای آینده نزدیک ، قصد دارد تا به معرفی و آموزش  هرچه بیشتر و بهتر هسته قدرتمند و دوست داشتنی دروپال ،  به روش های مختلف در زمینه های گوناگون بپردازد تا در کنار کاربران خود به موفقیت های هرروز خود بیفزاید. در همین راستا قصد داریم تا بصورت تخصصی و حرفه ای مباحث مختلف دروپال را با کوچک ترین جزئیات و تکنیک ها به دروپال کاران و کسانی که قصد دارند طراحی وب سایت ،پورتال و سیستم های هوشمند را آغاز کنند ، آموزش دهیم.گستردگی مطالب ، تنوع در آموزش ها ، نگاه تخصصی و همگام بودن با کاربران در آموزش عوامل متمایز کردن مرکز دروپال ایران با سایر آموزش دهندگان می باشد.
دروپال برای انجام طراحی های شگفت انگیز !  Drupal Builds something amazing